Karikatury z fotografií: Podrobný průvodce kreslením karikatur

 

Viděli jste někdy umělce kreslícího karikatury třeba na Karlově mostě v Praze, v pražských ulicích anebo v ulicích zahraničních měst? Vypadají zábavně, co říkáte? Vždycky mě bavilo a zajímalo, jak umělec nebo karikaturista nachází humor a štěstí ve zdánlivě všedních věcech nebo lidech.
Kreslení karikatur je zábavný způsob, jak experimentovat s jinou uměleckou formou. V případě, že věříte, že v obyčejných věcech je kreativita a humor, přečtěte si, jak můžete v osmi jednoduchých krocích pokřivit osobu nebo obrázek a vytvořit karikaturu. My si na MůjPortrét.cz myslíme, že takto to pro začátek stačí.

Krok za krokem jak na kresbu karikatury

První krok: Vyberte osobu nebo zvíře

Karikovat můžete kohokoli: přítele, člena rodiny, známou osobnost nebo dokonce svého domácího mazlíčka.

Druhý krok: Vezměte si tužky a kreslicí potřeby

Ujistěte se, že máte tužky dobře naostřené a že máte k dispozici gumy. Typ tužek, které používáte, ovlivní kvalitu vašich linii. Kvalita linii je u karikatur velmi důležitá. Snažte se, aby se linie na vašem obrázku co nejvíce lišily. Rovné linie budou působit monotónně, proto je na některých místech udělejte silnější a dynamické. Tyto linie by měly být například výraznější: Pod nosem, bradou, ústy, očima a každá z vnějších linií kresby. Jemnější linie by měly být nakresleny tam, kde jsou na kresbě detaily, například na vráskách nebo jiných drobných rysech či strukturách obličeje.

Může také pomoci měnit tloušťku jednotlivých linii na kresbě, aby působily ladněji vzhledem k celku. Například pokud se tloušťka linii mění od silných k tenčím, dodá to kresbě život a zabrání tomu, aby působila staticky a nudně. Tyto techniky kresby byste měli používat k vytvoření dynamické karikatury.

Čtenáře také zaujal tento článek: Kresba vtipné Karikatury z Fotky na zakázku online

Třetí krok: Tělo

Karikatura má být nadsázkou. Začněte kresbou malého těla. Na tělo nakreslete oblečení, o kterém si myslíte, že by ho kreslená osoba nosila při provozování některého ze svých oblíbených koníčků. Například by daná osoba mohla mít ráda golf nebo se věnovat opalování. V takovém případě byste ji nakreslili s golfovou holí nebo na opalovacím lehátku.

Karikatura podle fotky

Čtvrtý krok: Hlava

A tady to začíná být legrační. Hlavu nakreslete velkou, přerostlou a přehánějte její tvar. Například v případě, že má portrétovaná osoba široké čelo, pravděpodobně nakreslíte její čelo mnohem širší, než je obvyklé. Pokud mají velký nos, udělejte ho tak, aby na nich vypadal obrovský. Díky tomu bude osoba vypadat komičtěji než kdy jindy.

Pátý krok: Vlasy

Je čas přilepit své osobě na hlavu nějaké vlasy. Pokud má vaše osoba velmi kudrnaté vlasy, nakreslete její vlasy desetkrát kudrnatější, než by byly normálně. V případě, že mají dlouhé vlasy, nakreslete jim vlasy až k prstům na nohou, abyste přehnali jejich délku.

Šestý krok: Oči

A nyní k oknu do duše. Budete muset přehnat některé rysy očí dané osoby. Nakreslete její oči co nejvíce barvami a zdůrazněte oční rysy. Například pokud má vaše osoba dlouhé řasy, nakreslete řasy obzvlášť dlouhé a velké.

Sedmý krok: Nos

Jak jsem již zdůraznil, budete muset nos jedince v jakémkoli tvaru zveličit. Tvar bude poměrně jednoduchý. Většina lidí má buď: velký, nebo malý, rovný nebo hrbolatý nos. Pokud má osoba velké nosní dírky, přehánějte i ty.

Osmý krok: Ústa

Než začnete kreslit ústa, všimněte si, jak daleko jsou ústa od nosu. Ústa vaší karikatury by se měla otevírat spolu se rty osoby. Rty by měly být našpulené nebo rovné, tenké a jejich tvar vám pomůže rozhodnout, jak je přehnat. Pokud jde o zuby, pokud má osoba velmi rovné zuby, přehánějte jejich rovnost. V případě, že má velké zuby, můžete mu nakreslit kozí zuby nebo předkus.

Nyní je vaše karikatura hotová! Ukažte svůj portrét dotyčnému nebo ho darujte jako překvapení.

Další inspiraci najdete: Karikatura z fotky

Tipy pro kreslení karikatur

  1. Po výběru osoby pro kresbu si vyžádejte ještě několik dalších fotografií. To je důležité, protože vám to pomůže rozvinout dvě věci důležité pro váš obrázek: nadsázku a podobu. Různé fotografie vám pomohou studovat vaši osobu z různých perspektiv a za různých světelných podmínek.
    Více malovanou osobu zkoumejte a zkuste si představit vlastnosti. Ve vzhledu nebo tváři budou prvky, které nejsou "normální". To vám pomůže určit, jak učinit vaši osobu mnohem vice jedinečnou, abyste se mohli vymanit z "ideálního obličeje". Karikaturista má mít bystrý smysl pro to, které části subjektu by měly být přehnané.
  2. Vyhledejte dva nebo tři prvky, které můžete upravit a změnit tak jejich běžnou velikost nebo proporce. Nezapomeňte, že odchylky se mohou týkat velikosti, tvaru nebo obojího. Zkuste si vzpomenout na slavné osobnosti nebo herce či herečky. Vyberte si jejich rysy, které byste zveličili, a promyslete si, jak byste to udělali.
  3. Věnujte pozornost očím karikatury. Nechcete, aby váš objekt vypadal nereálně tím, že ho umístíte do zkresleného obrázku. Karikatura by měla být realistická, ale zároveň vtipná.
  4. Vytvářejte karikatury na náhodných místech. Například když jdete po ulici nebo stojíte ve frontě v supermarketu, zkuste si představit lidi jako jejich karikatury.

A na závěr vám představím jednu na první pohled jednoduchou, ale zároveň velmi oblíbenou černobílou karikaturu:

Karikatura Černobílá - Humor a Styl na Plátně