Kresby Tužkou: Průvodce kreslením Portrétů z Fotografií

Pokaždé, když držíte v ruce tužku, nejde jen o skicování, ale o vytvoření okamžiku, o zachycení ducha charakteru člověka. Kresba tužkou je hrou světla a stínu, harmonií linií a textur, která může vyprávět příběh stejně živě jako jakákoli fotografie. Vydejme se společně s MůjPortrét.cz na toto dobrodružství a proměňme fotografie v nadčasové kresby tužkou.

Zachycení ducha portrétů tužkou podle fotografie

Začněme s vašimi malířskými potřebami. Ať už jde o kuchařské nože nebo mechanické klíče, malířské nástroje, které používáte, mohou mít velký význam. Nepotřebujete celý obchod s uměleckými potřebami, ale několik dobrých základních věcí vás připraví na úspěch.

Sestava malířských potřeb

Když se chystáte kreslit portrét tužkou, budete chtít mít po ruce různé tužky. Pokud budete mít k dispozici škálu od 2H do 6B, budete schopni vytvořit vše od lehkých, jemných linií až po hluboké, tmavé stínování. Chtělo by to mít také dobrou gumu. Ta neslouží jen k opravě chyb - můžete ji použít i k vytváření světel a textur. A samozřejmě budete potřebovat papír. Nejlépe vám poslouží papír na kreslení se střední strukturou. Dobře se na něm drží grafit a snadno na něm vytvoříte hladké stínování.

Škála tužek od 2H do 6B je součást širšího mezinárodního systému značení tvrdosti tužek. Toto značení určuje, jak tvrdý nebo měkký je grafit uvnitř tužky a jaký typ stopy zanechává na papíře.

H (Hard) - Tvrdý: Tužky označené "H" mají tvrdší grafit, který zanechává světlejší stopy. Čím vyšší číslo před "H" (například 2H, 3H atd.), tím je grafit tvrdší a stopa tužky světlejší. Tyto tužky se hodí pro technické kreslení nebo práci, kde je potřeba precizní a jemné linie.

B (Black) - Měkký: Tužky označené "B" mají měkčí grafit, který zanechává tmavší a širší stopy. Čím vyšší číslo před "B" (například 2B, 4B, 6B atd.), tím je grafit měkčí a stopa výraznější a tmavší. Měkčí tužky jsou oblíbené mezi umělci pro skicování a stínování, kde je žádoucí bohatý a hluboký tón.

F (Fine): Toto značení se používá pro tužky, které jsou někde mezi H a B kategoriemi. Tužka s označením "F" zanechává poměrně jemnou a přesto dostatečně tmavou stopu.

HB: Tužka HB je výchozí a nejběžnější tvrdost tužky, která je vyvážená mezi tvrdostí "H" a měkkostí "B". Je ideální pro všeobecné psaní a kreslení.

Více informací najdete ZDE.

Toto značení umožňuje vybrat si tužku přesně podle vašich potřeb, ať už je to kreslení, psaní nebo technické účely. Takže:

  • Grafitové tužky od 2H do 6B
  • Kvalitní gumy, včetně hnětené gumy
  • Kreslicí papír se střední strukturou
  • Ořezávátko, aby byly tužky stále ostré
  • Míchací pahýly nebo tortilly pro hladké stínování

Hnětená guma se někdy také nazývá modelovací guma nebo mazací hmota. Kreslíři a umělci ji používají především pro kreslení portrétu tužkou, uhlíkem, nebo pastelem. Je to měkká, plastická guma, která se dá tvarovat do různých forem podle potřeby uživatele. Umožňuje velmi kontrolované mazání a upravování bez trvalého poškození uměleckého díla.

Na co můžete používat hnětenou gumu?

Mazání a opravy: Hnětená guma se používá k mazání a opravování čar při kreslení. Na rozdíl od běžných gum, hnětená guma neodstraňuje stopu úplně, ale spíše ji "přitahuje". To umožňuje umělcům jemně mazat a upravovat stopy na papíře bez toho, aby došlo k poškození papíru.

Stínování a zvýraznění: Umožňuje umělcům vytvářet světlé body nebo zvýraznění ve svých kresbách tím, že jemně odstraní vrstvy uhlíku nebo grafitu z papíru. To je ideální pro techniky stínování, kde umělec potřebuje gradace světla a stínu.

Tvarování: Díky své plastické povaze lze hnětenou gumu tvarovat do různých tvarů pro specifické účely, jako je například detailní mazání nebo vytváření jemných linií v kresbě.

Čištění: Kromě mazání lze hnětenou gumu také používat k čištění povrchu kresby od nechtěných stop prachu a špíny.

Výběr správné fotografie

A co fotografie, podle které budete kreslit? Jde o víc než jen o výběr pěkného obrázku. Hledejte jasné, kontrastní snímky s různými tóny. Dobré osvětlení fotografie vám pomůže vidět detaily a stíny, které jsou pro realistický portrét podle fotky klíčové.

Vyberte fotografii, která s vámi rezonuje, která má příběh, který toužíte ztvárnit tužkou. Mějte na paměti, že emocionální dopad portrétu začíná u původního snímku.

Až shromáždíte podklady a vyberete fotografii, můžete začít portrét skicovat. Proporce jsou pro rozpoznatelnost obličeje rozhodující, proto je důležité je správně zvolit.

Proporce a struktura: Jak zmapovat lidský obličej?

I když je každý obličej jiný, existuje několik obecných pravidel, která vám pomohou dosáhnout realistického zobrazení. Například oči se obvykle nacházejí uprostřed hlavy, ústa jsou v jedné třetině vzdálenosti od nosu a koutky úst jsou zarovnány se středem očí. Tato pravidla si zapamatujte, až začnete skicovat.

  • Oči se nacházejí v polovině obličeje
  • Ústa jsou umístěna v jedné třetině pod nosem
  • Koutky úst jsou v jedné linii se středy očí

Face

Pochopení anatomie obličeje

Při tvorbě portrétu podle fotky nestačí jen vědět, kde jsou na obličeji umístěny jednotlivé rysy, ale je třeba pochopit i strukturu pod kůží. Tvar lebky ovlivňuje tvar hlavy, svaly určují výrazy a vše pokrývá kůže. Základní znalost anatomie obličeje vám pomůže vytvořit portrét, který bude strukturálně přesný a živý.

Pokyny pro kreslení s přesnými proporcemi

Začněte nakreslením základního oválného tvaru hlavy. Poté nakreslete středem oválu svislou a vodorovnou čáru. Tyto čáry vám pomohou při umísťování očí, nosu a úst. Poté můžete začít zakreslovat ostatní rysy a nezapomeňte zkontrolovat jejich vzájemnou polohu.

Mějte na paměti, že v tomto kroku jde čistě o to, abyste proporce přiblížili, takže neváhejte provádět změny. Mazejte a překreslujte podle potřeby, dokud si nebudete jisti, že jsou proporce dokonalé.

Oživení linií: Techniky stínování

Jakmile jsou proporce nastavené, můžeme přistoupit ke stínování. Stínování dodává kresbě hloubku a mění ploché linie v trojrozměrný portrét.

Hledání světla a tmy

Dobře si prohlédněte svou fotografii. Podívejte se, kde se světlo dotýká obličeje a kde leží stíny. To jsou oblasti, které budou vodítkem pro vaši tužku a umožní vám vytvořit vrstvy grafitu, které dodají obličeji hloubku a objem.

Začněte jemnou tužkou a podle potřeby pomalu zesilujte tmavost. Tato metoda vám poskytuje kontrolu a umožňuje vytvářet plynulé přechody mezi světlými a tmavými částmi.

To je jen špička ledovce. Čtěte dál, protože se ponoříme do detailů, díky kterým vaše kresby tužkou ožijí a získají charakter, hloubku a cit. V následujících odstavcích probereme vše od toho, jak zachytit duši očima, až po zdokonalení závěrečných úprav, díky nimž váš portrét podle fotografie opravdu vynikne.

Jeden tip od nas na velmi oblíbený Styl Noiré. Jde o ručně malovanou kresbu tužkou podle vaší fotografie.

Přiblížení rysů obličeje

Když jsme zvládli základní proporce a techniky stínování, je čas zaměřit se na prvky, které dělají obličej jedinečným. Oči, nos a ústa jsou více než jen součásti obličeje; jsou to části, které vyprávějí příběh, které odhalují emoce a charakter.

Pohled do duše: Oči

Když se s někým setkáme, obvykle si jako první všimneme očí. Na portrétu je to příležitost udělat silný dojem. Začněte s celkovým tvarem, ale nezapomeňte, že nejsou jen jednoduchým oválem. Všímejte si jedinečných křivek očních víček a toho, jak řasy vytvářejí stín. Zde je návrh, jak se s nimi vypořádat:

  • Začněte tím, že načrtnete základní tvar očí a zohledníte jejich úhel a vzájemnou vzdálenost.
  • Poté se zaměřte na duhovku a zornici a ujistěte se, že jsou kulaté a správně umístěné pod víčky.

Mějte na paměti, že oči by měly vypadat, jako by skutečně viděly, ne jen tupě zíraly. Zde se vaše znalost světla stává nesmírně důležitou. Odrazy a hloubka, které dokážete v očích vytvořit, mohou portrét skutečně oživit.

Eyes

Dodání charakteru: Nosy a ústa

Když budeme pokračovat v cestě po tváři, zjistíme, že nos není jen pár nosních dírek a nosní můstek. Je to složitá struktura s řadou jemných rovin a kontur. Začněte světlými liniemi, abyste definovali tvar, a poté mu pomocí stínování dodejte formu, přičemž berte v úvahu zdroj světla, abyste zajistili přesné stíny.

Ústa jsou mocným nástrojem pro vyjádření emocí. Zakřivení rtů, hloubka koutků úst a linie, která je odděluje, přispívají k celkovému výrazu. Usmívá se osoba, kterou kreslíte, mračí se, nebo je snad její výraz spíše neutrální? I ta nejmenší úprava křivky úst může výrazně změnit celkový dojem z portrétu.

Oživení vlasů: Textura a pohyb účesu

Mnoho umělců považuje vlasy za složitou část kresby, ale nemusí tomu tak být. Místo toho, abyste vlasy vnímali jako jednotlivé prameny, uvažujte o nich jako o tvarech a stínech. Právě souhra světla a tmy dodává vlasům texturu a pohyb. Pomocí tužek vlasy vrstvíte a prolínáte, čímž jim dodáváte objem a pocit pohybu.

Nenechte se zahltit detaily. Místo toho se soustřeďte na to, jak jsou vlasy umístěny na hlavě, jak obkreslují obličej a kde jsou přirozené odlesky. Ty budou vodítkem pro vaši tužku při naznačování textury, místo abyste se snažili nakreslit každý jednotlivý vlas.

Vlasy

Proměna náčrtu: Přidání hloubky a rozměrů

Nyní, když se vaše portrétní skica skládá dohromady, je čas ji posunout na další úroveň přidáním hloubky a rozměru, díky čemuž na stránce skutečně vynikne. Zde se uplatní vaše schopnost efektivně stínovat a porozumění světlu.

Přidání rozměru pomocí stínování

Stínování není jen o tom, tlačit na tužku silněji, aby byly některé části kresby tmavší. Jde hlavně o to, pochopit, co kreslíte. Kde má postava lícní kosti? Jak vypadá tvar brady, je vydutá nebo naopak zapadlá? Snažte se pomocí postupně tmavnoucích a světlajících stínů tyto tvary na papíře vykouzlit. Při stínování vždycky myslete na to, odkud na scénu světlo padá a jak silné je.

Začněte se světlým základem stínování a pak pomalu přidávejte tmavší tóny. Díky tomu bude kresba vypadat reálněji a trojrozměrněji a vyhnete se výrazným liniím, které mohou způsobit, že kresba bude vypadat ploše.

Použití kontrastu a zvýraznění

Kontrast může vašemu portrétu z fotky dodat opravdu výrazný efekt. Když vedle sebe umístíte opravdu tmavé a velmi světlé oblasti, vznikne zajímavý vizuální kontrast, který upoutá pozornost na důležité rysy tváře. Použijte gumu, abyste z některých míst odstranili grafit a osvětlili je, a pro ztmavení stínů zase sáhněte po měkké tužce. Hra mezi světlem a tmou vašemu portrétu dodá realistický vzhled.

Mohlo by vás zajímat: Kolik stojí ručně malované obrazy z fotky?

Oživení portrétů: Jak na papír přenést emoce a charakter?

Nakonec nesmíme zapomenout na neuchopitelnou vlastnost, která dělá portrét skutečně jedinečným: osobnost a emoce kreslené osoby. Zde se uplatní vaše umělecké cítění. Pozorně si prohlédněte drobné detaily na referenční fotografii. Jsou na ní mírně zúžené oči? Jemná vráska na čele? To jsou detaily, které vyjadřují emoce.

Pomocí tužky můžete vytvořit různé jemné náznaky tím, že změníte tlak a směr tahů podle nálady. Ať už je to štěstí úsměvu nebo moudrost věkem ošlehaných vrásek, vaším cílem je zachytit podstatu osoby, nejen její fyzický vzhled.

Když se na své dílo díváte s odstupem, mějte na paměti, že každý portrét podle fotky, který vytvoříte, je příležitostí k učení. S každou nakreslenou tváří lépe pochopíte tvar, světlo a emoce. Neustále zdokonalujte své dovednosti, zůstaňte zvídaví a především se procesem oživování portrétů bavte.

Seznamte se s kreslenou osobou

Ještě než přiložíte tužku na papír, věnujte nějaký čas skutečnému studiu osoby na fotografii. Jaký má příběh? Jiskra v oku, vráska na čele nebo křivý úsměv mohou prozradit mnoho o jejich povaze. Tyto drobné detaily jsou rozhodující pro to, aby váš portrét získal osobitost a ožil. 

Závěrečné úpravy: Zjemnění a zdokonalení

Když si myslíte, že jste s portrétem téměř hotovi, udělejte krok zpět. Je snadné ztratit se v detailech, takže přezkoumání vaší práce z odstupu vám může poskytnout nový pohled. Podívejte se na svou kresbu jako na celek a zeptejte se sami sebe, zda vystihuje podobu a podstatu malované osoby.

Přichází tedy čas na doladění. V případě potřeby dolaďte kontrast, vymažte případné šmouhy a doplňte několik posledních detailů, díky kterým portrét vynikne. Zde je klíčová trpělivost a bystré oko. Nejste jen umělci, ale i puntičkáři, kteří dbají na to, aby každá část kresby byla dokonalá.

Hodnocení a úpravy

Při hodnocení svého portrétu buďte k sobě upřímní. Pokud se vám něco nezdá, neváhejte provést úpravy. Někdy může mít i ta nejmenší změna výrazný dopad. Může jít o drobnou změnu křivky rtů nebo sklonu obočí. Tyto poslední úpravy jsou zásadní pro přesné zobrazení portrétovaného.

Mějte na paměti, že portrét je víc než jen fotografie, je to zobrazení. Je zcela v pořádku, pokud vaše kresba není přesnou kopií fotografie. Nejdůležitější je, aby ztělesňovala podstatu a charakter dané osoby.

Doplňování textur a detailů

Díky texturám může portrét vypadat živěji. Ať už jde o hladkost kůže, hrubost vousů, nebo hedvábnost vlasů, vše můžete na papíře naznačit různými tahy tužky. K vytváření těchto textur použijte techniky jako je prolínání, křížové šrafování nebo protahování. A nezapomeňte na význam negativního prostoru; občas je to, co necháte nepopsané, stejně důležité jako to, co zvýrazníte.

Nakonec věnujte pozornost detailům. Jsou odrazy v očích na správném místě? Jsou odlesky na rtech decentní? Právě tyto drobné prvky jsou rozdílem mezi dobrým a skvělým portrétem.

Umělecký vývoj: Síla praxe

Být umělcem je cesta, ne cíl. Každý portrét, který nakreslíte, je milníkem na vaší umělecké cestě. Každá nová tvář, kterou nakreslíte, vás naučí více o stínování, proporcích a o tom, jak zachytit emoce. Berte každou skicu jako příležitost ke zlepšení a zdokonalení se.

Vždy mějte na paměti, že i ti největší umělci začínali jako začátečníci. Tajemství, jak se stát mistrem, spočívá v tom, že musíte neustále cvičit, nikdy se nevzdávat a milovat to, co děláte. Pokračujte ve skicování, učte se a sdílejte svá umělecká díla.

Každý portrét je lekce

Každý dokončený portrét je sám o sobě lekcí. Přemýšlejte o tom, co se povedlo a co mohlo být lepší. Co pro vás bylo obtížné? Co jste nečekali? Využijte tyto lekce při další kresbě. Na umění je úžasné, že se stále učíte a vždy vás to naplňuje.

Posouvání vlastních hranic kreslením různých námětů

Nezůstávejte jen u toho, co znáte. Posuňte portréty tužkou a své hranice tím, že budete kreslit různé předměty - lidi různého věku, z různých kultur a s různými výrazy. Každý nový objekt vám pomůže naučit se více o tvarech, světle a textuře. Tato rozmanitost nejen zlepší vaše schopnosti, ale také prohloubí vaše porozumění lidské tváři a mnoha příběhům, které může vyprávět.

Pokud vás článek zaujal, máme pro vás ještě jeden tip, kde najdete další informace: 
Malovaný Portrét Tužkou podle Fotografie na míru